Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız çiğnemek, Sakız, insanların çiğnemeleri için tabletler ya da kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli ya da şekersiz ürüne verilen isimdir. Eski zamanlardaki insanlar ağaçlardan elde ettikleri bu yapışkan sakız adını vermiş olduğumuz bu ürünleri baharat ile tatlandırarak kullanmışlardır. Ancak günümüzde sakız çiğnemek artık daha eğlenceli ve lezzetli bir hale gelmiştir çünkü sakız içeriğine bazı aromalar ile tadı arttırılarak ya da şeker ile birleştirerek daha güzel bir hale getirilerek çiğnenmektedir. Bir ağaçtan elde edilen yapışkan olan bir madde alınarak önce bazı kimyasallar yardımı ile temizlenmektedir daha sonra da şeker, nişasta ve bazı aromalı tatlandırıcılar yardımı ile daha lezzetli ve sağlıklı bir ürün elde edilmiştir. Özellikle çocukların çok severek tüketmiş oldukları sakızfiyatı ile de çok ucuz olduğu için herkes tarafından çok fazla tüketilmektedir. Özellikle zevk almak için ve verdiği aromanın vermiş olduğu haz için çokça kullanılıyor olmasının yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalı ve insan psikolojisi için oldukça avantajlı bir ürün olma niteliğindedir. Sakız çiğneyen insanlar hem çiğnemenin vermiş olduğu haz ile hem sakız içindeki bazı maddelerden dolayı balon halinde şişebilir hem içindeki aromanın vermiş olduğu haz ile hem de sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu için oldukça avantajlı ve lezzetli bir ürün olma niteliğindedir. Bu kadar avantajlı ve lezzetli olan sakız çiğnemenin vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;
  • Sakızçiğnemek hafızayı ve belleği oldukça güçlendirir ve kuvvetli bir hafıza olmasında oldukça fayda veren bir ürün olma durumundadır. Sakız çiğnemede özellikle çene kasları sürekli olarak hareket halinde olduğu için bu kasların sürekli hareketi sonucunda da hafıza oldukça güçlü bir hale gelmektedir.
  • Sakızçiğnemek beyine giden kan hızını arttırdığı ve bundan dolayı da beyine giden oksijen oranını da artırdığı için beyinin çalışma fonksiyonlarını da oldukça olumlu yönden etkilemektedir ve beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasında ve beyin sağlığı açısından olumlu bir şekilde oldukça çok fazla faydalar sağlamaktadır.
  • Sakızçiğnemek kişinin motivasyon açısından oldukça olumlu hareket etmesini sağlamak ile uyanıklığını da arttırdığı için stresten uzak bir yaşam olmasında oldukça olumlu yönden fayda sağlamaktadır. Sakız çiğnemek gerginliği azaltmakta ve çene hareketinin sürekli bir şekilde çalışmasından dolayı da enerji bırakmaya neden olduğu için sinir sağlığı açısından da oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Sakızçiğnemek kas hareketlerinin çok fazla ve sürekli bir şekilde çalışmasına neden olduğu için kalori yakıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı yakılan kalori miktarı ile ölçülü olarak sakız çiğnemek bir bakıma da zayıflamak için de oldukça etkili olmaktadır. Özellikle hareket etmede zorlanan yaşlılar için ya da hareket etmede kusuru olan insanlar için sakız çiğnemek önerilen durumların başında gelmektedir.
  • Sakızçiğnemek bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olmaktadır ve bu sebepten dolayı da sindirim sisteminin gelişmesini sağlar ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Sakızçiğnemek ağız da tükürük oluşmasına yardımcı olduğu için ağız kuruluğuna yardımcı olması ile mideden ağız yoluna doğru reflü oluşmasına engel olmaktadır.
  • Sakızçiğnemek ağız içi ve diş temizliğinde de oldukça fayda verici bir özelliği bulunmaktadır. Özellikle ağız içinde oluşan kokuların giderilmesi için ve ağızda oluşan bakterilerin yok olması için sakız çiğnemek oldukça fayda verici bir ürün olma özelliğindedir.
Görüldüğü üzere sakız çiğnemek sağlık açısından hem psikolojik hem de fiziksel olarak birçok faydalı durum sağladığı görülmektedir. Ancak vermiş olduğu bu kadar fayda arasında bazı durumlarda da bunun aksine zarar vermektedir. Özellikle şekerli sakızlar sağlık açısından tehdit edici bir unsur niteliğindedir. Çünkü şekerli sakızlar kullanıldığı zaman diş çürüklerine sebebiyet verir bunun yanı sıra şeker hastalığına da sebebiyet veren bir ürün olma niteliğindedir. Sakız çiğnemek aşırıya gidilmeden ve bağımlı olmadan günde yarım saat kadar çiğnenmesinde bir problem yoktur. Ancak bu süre aşıldığı zaman ve bağımlı bir hale geldiği zaman kişiye yarar yerine zarar veren bir ürün olmaktadır. Ayrıca sakızın çok fazla çiğnenilmesi durumunda kişini kasları çok fazla hareket etmektedir ve artık yorulmaya başlar bu durumda da artık kaslarda ve eklemlerde ağrılar oluşmaktadır. Ayrıca kasların yorulması sonucunda baş ağrısı da meydana gelebilir. Tüm bunlara karşılık ağız içerisinde dolgu olan diş var ise zamanla yıpranarak düşebilir. Bu tür durumlar ile karşılanmaması için sakız çiğnemek düzenli ve aşırıya kaçılmadan yapılır ise daha sağlıklı bir fayda verebilir. Bu sebepten dolayı sakız çiğnemeyi de kontrollü bir şekilde ve çene kaslarını yormadan kullanmaya dikkat ediniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni